Ekocentrum Krupárna

Ekocentrum A Rocha Czech, Krupárna, se nachází v údolí řeky nedaleko Dobrušky v severovýchodních Čechách, obklopeno 2,5 hektary luk a lesů, třicet kilometrů od ekologicky významných Orlických hor, Babiččina údolí a vodní nádrže Rozkoš. Krupárna je stará, prostorná budova, která byla původně obilným mlýnem, později textilní přádelnou. Budovou stále protéká potok, který poháněl starodávné vodní kolo; máme v úmyslu instalovat turbínu, která bude poskytovat alternativní, vodou poháněný zdroj elektřiny.

Po rozsáhlé rekonstrukci Krupárny budeme mít dvě velké učebny s prostorem pro přírodovědné expozice, menší společenské místnosti, knihovnu, kancelář, dílnu, malou kuchyňku a sklad. Druhá polovina budovy je obytná a poskytne byty pro dvě rodiny A Rocha. V podkroví, které zahrnuje celou budovu, budeme mít velkou ubytovnu a menší pokoje pro hosty s kapacitou asi pětadvaceti návštěvníků a dobrovolníků.

Rekonstrukce Krupárny nám umožní rozšířit naše vzdělávací, ekologické a environmentální programy pro základní a střední školy. Poskytne také zázemí pro univerzitní dobrovolníky, kteří se věnují ochranářskému výzkumu a praktické práci v terénu. Předpokládáme také, že v centru vznikne kancelář pro výzkumného pracovníka a poradce v oblasti ekologického zemědělství.

Pokud máte zájem o další informace o Krupárně, obraťte se na info@arocha.org.